Panele fotowoltaiczne na halach przemysłowych – czy warto w nie inwestować?
Myśląc o koszcie budowy hali przemysłowej jako obiektu wielkopowierzchniowego, kalkuluje się go najczęściej w kontekście powierzchni zabudowy i wysokości oraz wyposażenia do celów produkcyjnych lub magazynowych. Tymczasem warto rozważyć pewne dodatkowe założenie i przeanalizować rzeczywistą skalę profitów, jakie można uzyskać na własnym obiekcie. Mamy tu na myśli kwestię fotowoltaiki.
Montaż paneli fotowoltaicznych na halach przemysłowych
Ceny energii w Polsce mają pewną charakterystyczną cechę: stale rosną. Nic więc dziwnego, że każda próba uniezależnienia się od tego stałego kosztu prowadzenia działalności gospodarczej, jest na wagę złota.
Dlatego też rozwiązaniem, które bezsprzecznie warto rozważyć już na etapie planowania inwestycji, jest wyposażenie przyszłej hali w instalację fotowoltaiczną.
Dlaczego to się opłaca?
Opłacalność instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach hal przemysłowych należy rozpatrywać w dwóch aspektach: zarówno finansowym, jak i niematerialnym.
Kwestia finansowa jest oczywista. Energia elektryczna pochodząca z paneli fotowoltaicznych (tzw. paneli PV) to dobry sposób na zredukowanie comiesięcznych kosztów eksploatacji obiektu.
Z kolei kwestią pozafinansową, która wpływa dodatnio na bilans działalności biznesowej, są sprawy wizerunkowe. Wiadomo, ekologia i zrównoważony rozwój są ważne i szeroko dyskutowane.
Rozbudowany system zachęt do zainwestowania w fotowoltaikę to kolejny argument, który daje do myślenia. Mowa tu nie tylko o dotacjach czy ułatwieniach dotyczących finansowania tego typu projektów, lecz przede wszystkim o możliwości odsprzedaży wytworzonej energii.
Instalacja fotowoltaiczna to technologia, która przyciąga tych, którzy chcą uniezależnić się od dostaw energii lub mają problemy z dostępem do sieci. Mowa tu o rozwiązaniach autonomicznych, czyli tzw. off-grid, które pozwalają magazynować uzyskane nadwyżki w specjalnych akumulatorach.
Najczęściej jednak spotykanym sposobem korzystania z dobrodziejstw energii słonecznej jest przyłączenie instalacji do sieci energetycznej (tzw. On-grid).
Kiedy zacząć planować montaż paneli na hali przemysłowej?
Optymalnym rozwiązaniem jest uwzględnienie instalacji fotowoltaicznej już w fazie gromadzenia funduszy na całą inwestycję oraz opracowywania projektu samej hali.
Ujęcie montażu paneli fotowoltaicznych już na tym bardzo wstępnym etapie prac jest niezwykle istotne. Powód jest prozaiczny: konstrukcja hali musi zostać odpowiednio wzmocniona, a pokrycie dachu przystosowane do konkretnych rozwiązań.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że już sam wybór kształtu dachu przyszłej hali może wpływać na efektywność całego przedsięwzięcia. Oczywiście w przypadku hali przemysłowej z dachem płaskim panele montuje się na odpowiednio nachylonych i skierowanych konstrukcjach wsporczych.
W przypadku montażu instalacji PV na istniejącej już hali, koszt inwestycji musi uwzględniać konieczne przeróbki, związane często ze wzmocnieniem konstrukcji oraz dostosowaniem dachu do wymogów stawianych przez instalację (np. konieczność zamocowania mechanicznego lub możliwość ustabilizowania balastowego konstrukcji wsporczych).
O czym należy pamiętać przy montażu paneli?
Przede wszystkim warto sprawdzić warunki nasłonecznienia w miejscu, w którym powstanie hala. Od tego bowiem zależeć będzie wydajność energetyczna przyszłej instalacji. Dotyczy to nie tylko samej działki, na terenie której prowadzona będzie inwestycja, lecz również terenów do niej przylegających.
Decydując się na instalację na hali, należy wziąć pod uwagę również kwestie prawne. Od 2020 roku mamy obowiązek uzgadniania projektu technicznego z rzeczoznawcą zajmującym się zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, jeśli planowana inwestycja ma być większa niż 6,5 kWp (kilowatopików). Dodatkowo należy ją zgłosić do komendy Państwowej Straży Pożarnej. I co ważne, dla instalacji o mocy ponad 50 kWp konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.
Interesuje Cię kompleksowa obsługa inwestycji i budowa hali przemysłowej pod klucz? Zapraszamy do kontaktu! Firma Ocmer bez problemu uwzględnia coraz częściej pojawiające się prośby naszych klientów dotyczące fotowoltaiki i projektuje takie rozwiązania konstrukcyjne, które przystosowane są do montażu instalacji fotowoltaicznych na budowanych przez nas obiektach.
Warto przeczytać
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.
Fundamenty pod hale stalowe – jakie warunki muszą spełniać?
Fundamenty są odpowiedzialne za bezpiecznie przekazywanie obciążeń z konstrukcji na podłoże gruntowe. W przypadku błędnie zaprojektowanych fundamentów, powstałe pod wpływem tych obciążeń odkształcenia gruntu powodują nadmierne osiadanie budynku w ostateczności mogące doprowadzić do katastrofy budowlanej. Prawidłowe przygotowanie fundamentów stanowi zatem jeden z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie oraz trwałości konstrukcji. Co należy wziąć pod uwagę, przygotowując fundamenty pod hale stalowe?