Ile kosztuje budowa hali magazynowej?
Ile kosztuje budowa hali? Jaki jest koszt postawienia magazynu? Trzeba przyznać, że są to pytania z gatunku tych „ile kosztuje samochód”. Odpowiedź za każdym razem będzie taka sama: to zależy. Ale od czego? Przekonaj się!
Ile kosztuje budowa hali? Jaki jest koszt postawienia magazynu? Ile trzeba wydać na projekt magazynu, a ile na instalacje? Trzeba przyznać, że są to pytania z gatunku tych „ile kosztuje samochód”. Odpowiedź za każdym razem będzie taka sama: to zależy.
Jedno jest pewne. Z perspektywy osoby, która kupuje dom jednorodzinny, budowa hali nie jest przedsięwzięciem tanim. Dość powiedzieć, że cena samych tylko prac projektowych wraz z dokumentacją do pozwolenia na budowę – jest już całkiem poważną sumą. Jednak w przeciwieństwie do budynków mieszkalnych, hale magazynowe są z założenia obiektami komercyjnymi. Dlatego koszt ich postawienia po jakimś czasie zwraca się z nawiązką.
Jesteś zainteresowany bezpłatną wyceną inwestycji? Wypełnij formularz kontaktowy!
Wypełnij formularz i otrzymaj bezpłatną wycenę inwestycji
Budowa hali magazynowej (koszt)
Od czego zależy cena budowy hali magazynowej? Przede wszystkim od jej powierzchni.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę hali magazynowej jest rodzaj przechowywanego materiału i sposób jego składowania, a to pociąga za sobą różne rodzaje stosowanej konstrukcji i technologii budowy. Do tego należy dodać koszty wykonania części socjalnej (biurowej), która zwykle jest nieodłącznym składnikiem tego rodzaju obiektów.
Nie bez znaczenia są także usytuowanie oraz powierzchnia działki, na której stawiana jest hala. To pierwsze ma wpływ na geologiczne parametry gruntu, to drugie – na wydatki związane z zagospodarowaniem terenu.
Budowa hali magazynowej – koszt lokalizacji
Jeszcze przed zakupem działki warto pokusić się o badania geologiczne. Ich celem jest określenie parametrów gruntu, na którym usytuowany będzie obiekt magazynowy. Od wyników tego badania zależy rodzaj zastosowanych fundamentów.
Wpływ na cenę ma również lokalizacja geograficzna działki. W strefach, w których występuje podwyższone obciążenie śniegiem i wiatrem, konstrukcja będzie musiała być dodatkowo wzmocniona, co automatycznie pociąga za sobą dodatkowe koszty.
Budowa hali – koszt konstrukcji obiektu
Co zrozumiałe, decydujący wpływ na koszt budowy będzie miał rodzaj konstrukcji hali. Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach hale o konstrukcji stalowej są tańsze od hybrydowych, a najdroższe będą obiekty wykonane w technologii tradycyjnej (hale murowane).
Drugim czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, są rozmiary samej hali: im szersza, tym wyższe będzie zużycie stali na dźwigary o szerszych przekrojach. Natomiast im wyższa – tym wyższe będą musiały być słupy i tym większa będzie powierzchnia obudowy ścian.
Trzecim elementem decydującym o cenie konstrukcji hali jest projektowane obciążenie jej dachu (śniegiem, instalacją fotowoltaiczną lub grzewczą). Wyższe obciążenie pociąga bowiem za sobą konieczność użycia bardziej masywnej konstrukcji.
Budowa hali – koszt instalacji i wykończenia
To niestety nie koniec wydatków. Do kosztów dokumentacji budowy hali magazynowej, badań geologicznych i samej konstrukcji hali należy dodać również wykonanie instalacji wewnętrznych, przyłączenia instalacji zewnętrznych oraz zagospodarowania terenu wokół hali (np. parkingu).
Jaka jest cena hali magazynowej? Ile faktycznie kosztuje budowa hali?
Uwaga: poniższe wyliczenia są jedynie orientacyjne. Cena budowy hali magazynowej zależy, tak jak już to było wielokrotnie powtarzane, od wielu czynników.
- Budowa hali magazynowej (stalowa konstrukcja wraz z obudową dachu i ścian oraz ociepleniem) to wydatek rzędu 500-700zł za metr kwadratowy.
- Wykonanie fundamentów i wylanie posadzki – szacuje się, że koszt tej fazy budowy wynosi tyle, co 45% ceny budowy konstrukcji hali z obudową ścian i dachu.
- Instalacje wewnętrzne (elektryczna, wentylacyjna, grzewcza i hydrantowa) – przybliżony koszt to również około 45% kwoty, którą musimy wydać za samą konstrukcję hali.
- Sieci zewnętrzne (kanalizacja deszczowa dla placów i dróg, przyłącze wody, przyłącze gazu oraz przyłącze instalacji elektrycznej) – w tym przypadku koszt zależy od powierzchni placu / dróg oraz długości samej instalacji).
Pozostałe koszty budowy hali magazynowej
Oprócz wyżej wymienionych składników, do kosztu budowy hali magazynowej należy dodać również elementy, których cena jest uzależniona zarówno od wielkości samej hali oraz od powierzchni działki, na której hala stoi:
- budowę części socjalno-biurowej (prace związane z budową zaplecza oraz z wykonaniem instalacji wewnętrznych)
- zagospodarowanie terenu otaczającego halę magazynową
- wyposażenie hali w bramy, doki przeładunkowe oraz okna czy świetliki dachowe
Podsumowanie
Jaka jest cena hali magazynowej? Ile kosztuje budowa hali magazynowej? Nie da się jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w rzeczywistości każdy obiekt jest inny: usytuowany jest w innym miejscu, przeznaczony do innych celów itd. Jedna rzecz nie ulega jednak wątpliwości: z racji rozmiarów tego rodzaju przedsięwzięcia, a co za tym idzie – jego kosztów, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.
Interesuje Cię wycena budowy hali? Skontaktuj się z nami
Chcesz poznać dokładną cenę wszystkich prac związanych z budową hali magazynowej? Skontaktuj się z nami. Budujemy obiekty tego rodzaju od ponad 25 lat. Wsparliśmy swoimi umiejętnościami wielu polskich przedsiębiorców. Wejdź na podstronę Budowa magazynów i dowiedz się więcej na temat naszego doświadadczenia w tym zakresie.
Warto przeczytać
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.
Fundamenty pod hale stalowe – jakie warunki muszą spełniać?
Fundamenty są odpowiedzialne za bezpiecznie przekazywanie obciążeń z konstrukcji na podłoże gruntowe. W przypadku błędnie zaprojektowanych fundamentów, powstałe pod wpływem tych obciążeń odkształcenia gruntu powodują nadmierne osiadanie budynku w ostateczności mogące doprowadzić do katastrofy budowlanej. Prawidłowe przygotowanie fundamentów stanowi zatem jeden z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie oraz trwałości konstrukcji. Co należy wziąć pod uwagę, przygotowując fundamenty pod hale stalowe?