Budowa hal produkcyjnych
Zanim nastąpi budowa hali produkcyjnej
Projekty hal produkcyjnych wykonane przez nasze biuro architektoniczne i konstrukcyjne są opracowywane tak, by wszelkie procesy zachodzące w obiekcie mogły odbywać się płynnie, bezpiecznie i komfortowo dla pracowników. Projektując budynki przemysłowe, myślimy o przyszłości i możliwych zmianach.
Projekt hali produkcyjnej musi uwzględniać czynniki wpływające na warunki pracy, takie jak doświetlenie (naturalne i sztuczne), hałas, temperaturę czy wilgotność powietrza. Dbamy o właściwą ochronę przeciwpożarową oraz odpowiedni system wentylacji. W halach produkcyjnych ważną rolę odgrywa odpowiedni podział na strefy, dlatego precyzyjnie określamy obciążenie ogniowe i rozplanowujemy strefy dostawy surowców oraz ekspedycji gotowych produktów. Zależy nam, by hala produkcyjna zapewniała pracownikom optymalne warunki do wykonywania pracy.
Projekt i budowa hali produkcyjnej
Nasze hale produkcyjne w konstrukcji stalowej, żelbetowej lub hybrydowej to efekt połączenia nowoczesnych rozwiązań projektowych, które zapewniają funkcjonalność oraz trwałość obiektu. W obecnych czasach hale produkcyjne charakteryzują się wysokim zaawansowaniem technologicznym, dlatego naszym celem jest stworzenie optymalnej przestrzeni dla procesów produkcyjnych, które w nich zachodzą. Budowa hali produkcyjnej to dbanie o każdy szczegół istotny dla Klienta np. uwzględnienie wielkości maszyn, rozmieszczenia linii produkcyjnych i wiele innych. Każda hala produkcyjna musi sprzyjać efektywności procesów, które się w niej odbywają.
Część socjalna w hali produkcyjnej
W zależności od specyfiki obiektu i wymagań Inwestora hala produkcyjna może być wyposażona w niezbędną przestrzeń socjalno-biurową. Pomieszczenia socjalne muszą być dostosowane do charakteru pracy, ewentualnych zagrożeń mogących wystąpić na terenie zakładu pracy oraz liczby pracowników. Mogą być to – wydzielone w przestrzeni wewnętrznej hali produkcyjnej – pomieszczenia do celów higieniczno-sanitarnych i organizacyjnych typu jadalnia, szatnie czy inne pokoje funkcjonalnie powiązane z częścią produkcyjną (pokój kierownika produkcji, brygadzisty itp.). Możemy także zaprojektować oddzielny budynek biurowo-socjalny, nadając obiektowi prestiżowy charakter.
Etapy budowy hali produkcyjnej
Hale produkcyjne to obiekty, których zewnętrzna forma może niesłusznie sugerować wyjątkową prostotę całego przedsięwzięcia ich budowy. A jak w istocie powstaje hala produkcyjna, której kompleksową realizacją zajmuje się Ocmer? Rozpoczynamy od intensywnych prac koncepcyjno-projektowych. W ramach generalnego wykonawstwa opracowujemy niezbędną dokumentację i uzyskujemy pozwolenia na budowę, a następnie kompleksowo wykonujemy wszystkie roboty budowlane, instalacyjne i wykończeniowe.
Po wykonaniu prac ziemnych, przychodzi czas na fundamenty. Hale produkcyjne zaczynają nabierać kształtów, gdy montowana jest konstrukcja nośna, wykonana z reguły z prefabrykowanych elementów stalowych bądź żelbetowych, oraz obudowa ścian i dachu. Zanim hala produkcyjna zostanie oddana do użytkowania, wylewana jest posadzka i montowane są instalacje (media). Ostatnią fazą jest zagospodarowanie terenu wokół budynku i dostarczenie niezbędnej technologii. Tak w ogólnym zarysie powstają hale produkcyjne.