Budowa hali oczami projektanta konstrukcji
W procesie budowy każdej hali stalowej niezwykle istotną rolę odgrywają projektanci konstrukcji. To właśnie oni – zanim na placu budowy zostanie wbita przysłowiowa „pierwsza łopata” – czuwają nad tym, by zastosowane rozwiązania były optymalne zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i funkcjonalnym. Jak więc wygląda budowa hali stalowej oczami projektanta konstrukcji? Zobaczmy.
Jakie informacje są niezbędne, by rozpocząć projektowanie konstrukcji hali stalowej?
Ułatwieniem dla konstruktora jest posiadanie koncepcji – najlepiej w postaci projektu budowlanego. W takim przypadku konstruktor nie ma wątpliwości, jakie są oczekiwania inwestora i może skupić się na projekcie wykonawczym oraz optymalizacji konstrukcji.
Co jakiś czas spotykam się z projektami architektury, wykonanymi przez zewnętrzne biura projektowe, które nie specjalizują się w obiektach przemysłowych. Zwykle są one mało racjonalne i nieekonomiczne. Traktuję je wówczas tylko jako ogólną bazę do dalszych prac nad projektem wykonawczym konstrukcji.
Przykładowo w projekcie budowlanym często stosowane są rozwiązania z wykorzystaniem ciężkich i nieekonomicznych profili gorącowalcowanych. My zwykle proponujemy konstrukcję z tańszych profili blachownicowych oraz lekką obudowę z profili zimnogiętych. Coraz częściej stosujemy także tak zwane konstrukcje hybrydowe, które polegają na zastosowaniu jako konstrukcji nośnej prefabrykowanych słupów żelbetowych oraz stalowych dźwigarów dachowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu budowa hal przemysłowych przebiega szybciej, a powstające konstrukcje mają większą odporność przeciwpożarową.
Jeśli jednak zgłasza się do nas inwestor na wczesnym etapie projektowania, to oczywiście podpowiadamy optymalne rozwiązania pod względem konstrukcyjnym oraz funkcjonalnym.
Aby rozpocząć projektowanie, musimy wiedzieć, gdzie budujemy (by oszacować obciążenie klimatyczne), a także jakie jest przewidywane obciążenie użytkowe oraz przeznaczenie obiektu. W oparciu o projekt technologii produkcji oraz wytyczne przekazane przez klienta ustalamy siatkę słupów.
Jak wygląda projektowanie konstrukcji hali w praktyce?
Czasem otrzymujemy uproszczoną formę zapytania o wycenę hali – znamy lokalizację i wymiary. Często jednak inwestor na wstępie precyzuje podstawowe założenia – jakiego rozstawu słupów oczekuje, czy chce budować halę jedno- czy wielonawową. Ważne są również warunki zabudowy, które mogą narzucać pewne rozwiązania, jak odpowiedni kąt nachylenia dachu czy wysokość budynku. Kluczowe są też aspekty przeciwpożarowe, technologia produkcji konkretnego zakładu oraz przewidywane obciążenia dodatkowe (na przykład fotowoltaika na dachu). Dopasowujemy rozwiązania do tych wytycznych.
Zawsze proponujemy najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Szkic konstrukcji wykonany w programie graficznym typu CAD trafia do inwestora. Jeśli zajdzie taka potrzeba, poprawiamy siatkę słupów czy na przykład przeprojektowujemy na halę jednonawową oraz informujemy o ewentualnej zmianie kosztów.
Finalnie musimy skorelować układ konstrukcji z projektami architektury – uwzględnić układ funkcjonalny (bramy, drzwi, pomieszczenia wewnętrzne), rozrysować rzut dachu, przyziemia, przekroje, opracować projekt fundamentów. Są to istotne kwestie, by konstrukcja była bezpieczna i funkcjonalna.
Czy projektant konstrukcji hali kończy pracę w momencie oddania projektu?
Teoretycznie nasza rola powinna kończyć się w momencie zakończenia projektu wykonawczego, ale w praktyce często pojawiają się dodatkowe zmiany, na przykład ze względu na trudności realizacyjne.
Zdarzają się również sytuacje niezależne od nikogo – przykładowo, warunki gruntowe mogą okazać się inne, niż założyliśmy na podstawie otrzymanych badań. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy w czasie odwiertów punktowych nie została wykryta soczewka niezbadanego gruntu, podziemna infrastruktura budowlana, instalacje techniczne czy zakopane pod ziemią odpady. W takim przypadku konieczne jest reagowanie na zmienną sytuację i zaprojektowanie fundamentów hali od nowa.
Firma Ocmer specjalizuje się w generalnym wykonawstwie i budowie hal stalowych od A do Z. Nasza oferta obejmuje też projektowanie hal stalowych w dwóch wariantach – w formule zaprojektuj i wybuduj tworzymy kompleksowy projekt obiektu i opracowujemy pełną dokumentację, niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę lub optymalizujemy projekty wykonawcze konstrukcji. Chcesz zyskać pewność, że Twoja hala będzie nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna i ekonomiczna? Skontaktuj się z nami – od ponad ćwierć wieku wznosimy nowoczesne hale stalowe na terenie całego kraju.
Warto przeczytać
Antresola na hali produkcyjnej – optymalizacja przestrzeni hali
W dynamicznie rozwijającej się branży przemysłowej, zarządzanie przestrzenią produkcyjną stanowi kluczowy element efektywności operacyjnej. W związku z rosnącymi wymaganiami rynkowymi oraz koniecznością optymalizacji procesów […]
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.