Niezmienne zaufanie inwestorów kluczowe także w czasie pandemii
Nasz dyrektor sprzedaży Adam Rolerad w wypowiedzi dla redakcji Nowoczesne Hale podsumował efekty pracy firmy Ocmer od początku pandemii koronawirusa i przedstawił sytuację w branży.
W 2020 roku obrót firmy Ocmer wzrósł o ponad 20% w stosunku do 2019 roku. Patrząc z perspektywy naszej firmy pandemia nie wpłynęła negatywnie na jej rozwój, a wręcz przeciwnie. W marcu ubiegłego roku, po informacji o rozpoczęciu pandemii w Polsce, inwestorzy, z którymi mieliśmy kontakt, wstrzymali decyzje dotyczące nowych projektów. W tym okresie ciężko pracowaliśmy, staraliśmy się, niezależnie od sytuacji, która nas otaczała, patrzeć optymistycznie w przyszłość. Przygotowywaliśmy kolejne oferty i byliśmy w bezpośrednim kontakcie z klientami. Czas wzmożonej pracy zaowocował nowymi kontraktami i wpłynął na ostateczny wynik finansowy na koniec roku.
Ocmer wykonawcą kolejnych inwestycji zaufanych partnerów
Jednym z większych przedsięwzięć, które realizowaliśmy na przełomie roku 2020/2021 roku była rozbudowa fabryki o powierzchni około 24 000 m2 dla firmy Aquila w Skarbimierzu, producenta tektury falistej. Z firmą Aquila współpracowaliśmy już wcześniej przy budowie zakładów produkcyjnych w Radomsku oraz w Skarbimierzu. W mojej ocenie są to najlepsze referencje, ponieważ inwestor ponownie wybrał naszą firmę na wykonawcę kolejnej inwestycji. Następny istotny kontrakt w 2020 roku podpisaliśmy z firmą AluTeam w Białej Podlaskiej, producentem płyt i naczep chłodniczych do samochodów ciężarowych. Decyzja o budowie obiektu produkcyjnego wynikała m.in. z rosnącego zapotrzebowania branży spożywczej. W trakcie realizacji, w czasie pandemii, podpisaliśmy z tą firmą również kolejną umowę – na modernizację istniejącej fabryki. To także świadczy o zaufaniu inwestora do firmy Ocmer.
Rynek hal wielkopowierzchniowych rośnie mimo pandemii
Patrząc z perspektywy rynku, budownictwo wielkopowierzchniowe rozwija się wyjątkowo szybko. Z raportu CBRE wynika, że w ubiegłym roku popyt na powierzchnie magazynowe osiągnął rekordowe 5,2 mln m2. To bardzo dobry wynik, który jest o 21% wyższy niż w 2019 roku. Przy porównaniu, poziom powierzchni w budowie w 2021 roku jest planowany na poziomie 1,8 mln m2.
W ostatnim roku spadł poziom niewynajętej powierzchni magazynowej, który wynosi obecnie 6,6% – to o 0,6% mniej niż w 2019 roku. Natomiast łączna ilość powierzchni magazynowej w Polsce wynosi obecnie 20,5 mln m2. Podobne wskaźniki prezentują w swoich raportach takie firmy jak JLL czy SEGRO. Powyższe wyniki wskazują na bardzo dynamiczny rozwój, szczególnie branży e-commerce, na którą wpływ mają zmieniające się potrzeby zakupowe konsumentów. Zwiększył się nacisk na budowanie łańcuchów dostaw, które będą odporne na wszelkiego rodzaju zawirowania gospodarcze. Istotnym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie powierzchni magazynowych jest trend, który dotyczy nas wszystkich, same day delivery, czyli dostawy tego samego dnia. Konsumenci są bardziej wymagający jeśli chodzi o termin dostawy, zwiększa się również asortyment, a widać to na przykładzie branży spożywczej – zamawiamy więcej artykułów spożywczych przez Internet niż kiedykolwiek wcześniej, i chcemy aby dotarły do nas jeszcze w tym samym dniu. Ten czynnik również ma ważny wpływ na zapotrzebowanie powierzchni magazynowych. W ubiegłym roku ilość zamówień spożywczych online wynosiła 7%, a teraz jest to 2-3-krotnie więcej. W wyniku pandemii i zmian łańcuchów dostaw wzrosła podaż magazynów miejskich. Najwięcej powstaje ich w Warszawie, na Górnym Śląsku oraz w Łodzi.
Wzrost handlu online napędza również popyt ze strony firm kurierskich. Dotyczy to zarówno cross-doków, jak i hubów kurierskich. Nasza firma zrealizowała obiekty dla firmy DB Schenker w kilku polskich miastach min. w okolicach: Białegostoku, Zielonej Góry, w Pyskowicach, Łodzi czy we Wrocławiu. Ta sieć logistyczna, jest rozbudowywana także w ostatnich latach, pomimo pandemii. Liczymy, że nawyki zakupowe konsumentów nie zmienią się w przyszłości, dzięki czemu branża budowlana nie zwolni, ponieważ nadal będzie istniało zapotrzebowanie na nowe powierzchnie magazynowe.
Dbałość o środowisko ważnym aspektem nowoczesnych hal
Kolejnym istotnym elementem wpływającym na nasz rozwój jest ochrona środowiska, zarówno w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych, jak i SBU. Dla wielu klientów jest to ważna kwestia. Dla Schenkera budowaliśmy obiekty, które otrzymały certyfikat BREEAM i spełniają wytyczne związane z odnawialnymi źródłami energii, rozwiązaniami energooszczędnymi np. montaż kolektorów słonecznych, magazynowanie wody deszczowej, jak również zastosowanie w obiektach wentylacji z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Otrzymanie certyfikatu to dowód na to, że obiekt prowadzony jest zgodnie z najnowszymi standardami.
Mam nadzieję, że po pandemii zarówno rynek hal wielkopowierzchniowych, jak i pozostałych sektorów będzie rozwijał się tak jak do tej pory. Liczę również na to, że świadomość inwestorów dotycząca ochrony środowiska i oszczędności wynikających z zastosowania urządzeń ograniczających emisję i zmniejszających zużycie zasobów naturalnych przyniesie korzyści nie tylko finansowe, ale także globalne – zwiększenie ochrony środowiska i czystego powietrza.
Adam Rolerad
Dyrektor sprzedaży firmy Ocmer
Warto przeczytać
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.
Fundamenty pod hale stalowe – jakie warunki muszą spełniać?
Fundamenty są odpowiedzialne za bezpiecznie przekazywanie obciążeń z konstrukcji na podłoże gruntowe. W przypadku błędnie zaprojektowanych fundamentów, powstałe pod wpływem tych obciążeń odkształcenia gruntu powodują nadmierne osiadanie budynku w ostateczności mogące doprowadzić do katastrofy budowlanej. Prawidłowe przygotowanie fundamentów stanowi zatem jeden z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie oraz trwałości konstrukcji. Co należy wziąć pod uwagę, przygotowując fundamenty pod hale stalowe?