Niedobór. Jak przezwyciężyć?
Ivo van der Mark – CEO w naszej spółce wiodącej – Janssen de Jong Groep opublikował artykuł w którym pisze o trudnych czasach z jakimi się mierzymy we współczesnym świecie, kształtowanym również przez branżę budowlaną. Opierając się na publikacji, przedstawiamy najważniejsze idee artykułu. Zapraszamy do lektury.
Personel, surowce i materiały, gaz, rosnące stopy procentowe. To tylko pozornie losowa lista, która pozostawia nam duże znaki zapytania, ponieważ niezaprzeczalnie wkroczyliśmy w nową fazę historii. Ciężkie zerwanie ze społeczeństwem konsumpcyjnym. Niedobór jest czymś, czego prawie nie znamy w naszym zachodnim świecie. Jeszcze nie znamy.
Przestańcie marzyć, jeśli myślicie, że to tylko chwila. Świat się zmienił. Nie wszystko można już kupić za wystarczającą ilość pieniędzy. Myślę, że to dopiero początek. Niedobór przybrał wiele nowych form i przyniesie znacznie więcej zmian, wszystkiego będzie „mniej”. Wchodzimy, a nawet już weszliśmy w erę ekologicznego budownictwa.
W czekającym nas wyzwaniu jest wielka szansa. Nie możemy już produkować i konsumować bez ograniczeń i koniecznie będziemy musieli przejść na mniejsze zużycie nowych materiałów. Ludzie zrozumieli tę konieczność w ciągu kilku miesięcy, po prostu dlatego, że produkty i usługi są mniej dostępne, a ceny rosły i rosną w błyskawicznym tempie. Dobrym przykładem jest konsument, który kiedyś kupował samochód i nigdy nie zwracał uwagi na 1-na-12 lub 1-na-16. Ale teraz, gdy szkodzi to portfelowi, a ludzie stają się coraz bardziej świadomi swoich własnych zrównoważonych wyborów, widzisz, że nie chodzi już o piękny samochód, ale o oszczędny, z mniejszą emisją CO2.
Niedobór prowadzi do nowego kreatywnego spojrzenia, a sektor budowlany stawia wręcz na krawędzi. Coraz bardziej rozumiemy, że źle jest budować budynki przez 50 lat, które po 35 latach są rozbierane, ponieważ nie poświęcono im wystarczająco dużo uwagi w kontekście odległej przyszłości. Dziś należy myśleć w taki sposób by budynek mógł przetrwać 100 lat, niezależnie od zmieniającej się funkcji.
Wraz z Grupą Janssen de Jong przewodzimy idei zrównoważonego rozwoju. Powstają nowe pytania: Jakie jest zużycie budynku? Skąd pochodzą materiały budowlane i jaka jest ich żywotność? Jak kształtuje się podatek od emisji CO2? Czy budynek można rozebrać? Czy materiały z rozbiórki również nadają się do ponownego użytku?
Brzmi to jak teoretyczne omówienie możliwości ponownego zastosowania produktów wymiennych, ale tak nie jest. W rzeczywistości tworzy to nowe dyskusje w branży. Na przykład z architektami, którzy często chcą stworzyć coś wyjątkowego, podczas gdy w dobie niedostatku jednolitość może mieć znacznie większą wartość.
Podsumowując, w Janssen de Jong Groep, a także w spółkach należących do grupy, powinniśmy tworzyć rozwiązania w których mamy większy wpływ na własny rynek, jesteśmy mniej uzależnieni od rynku globalnego i geopolityki, co pozwoli kolejnym pokoleniom uniknąć niedoborów i funkcjonować w bardziej zrównoważonym świecie.
Warto przeczytać
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.
Fundamenty pod hale stalowe – jakie warunki muszą spełniać?
Fundamenty są odpowiedzialne za bezpiecznie przekazywanie obciążeń z konstrukcji na podłoże gruntowe. W przypadku błędnie zaprojektowanych fundamentów, powstałe pod wpływem tych obciążeń odkształcenia gruntu powodują nadmierne osiadanie budynku w ostateczności mogące doprowadzić do katastrofy budowlanej. Prawidłowe przygotowanie fundamentów stanowi zatem jeden z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie oraz trwałości konstrukcji. Co należy wziąć pod uwagę, przygotowując fundamenty pod hale stalowe?