Montaż hal stalowych – jak wygląda ten proces?
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę proces budowy hali może ruszyć pełną parą. Nadchodzi najbardziej spektakularny wizualnie etap: montaż obiektu. W poniższym artykule zdradzamy, jak odbywa się montaż hali stalowej krok po kroku.
Przygotowanie do montażu hali stalowej
Zanim dojdzie do rozpoczęcia prac stricte montażowych, po wykonaniu odpowiednich badań geotechnicznych konieczne jest przygotowanie terenu, na którym zostanie postawiona hala.
W tym celu wykonuje się prace ziemne mające na celu ustabilizowanie, wypoziomowanie, odwodnienie i utwardzenie gruntu pod budowę hali i wokół niego. Należy pamiętać, że zaniedbanie tego aspektu może spowodować trudne do przewidzenia konsekwencje.
Montaż hali stalowej krok po kroku
Montaż hali stalowej rozpoczyna się od wykonania stóp fundamentowych, belek podwalinowych oraz przygotowania podbudowy pod posadzkę. Od precyzji tej operacji zależy, czy dalsze prace montażowe przebiegną zgodnie z harmonogramem. Poprawne wykonanie posadowienia hali ma również istotny wpływ bezpieczeństwo.
Planując harmonogram działań, należy mieć na względzie fakt, iż faza ta wiąże się z koniecznością zachowania przerwy technologicznej w pracach budowlanych. Jest ona konieczna, by beton osiągnął wymaganą wytrzymałość. Kolejnymi etapami montażu hali są:
Stawianie konstrukcji hali
Elementy hali, które powstały w procesie prefabrykacji, zostają przywiezione na teren budowy i przymocowane do fundamentu obiektu.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzięki współcześnie dostępnym nowoczesnym technologiom możliwe jest zoptymalizowanie ilości stali niezbędnej do wykonania elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu mogą być one odpowiednio wytrzymałe, a przy tym lżejsze i tańsze.
Jako pierwsze zamontowane zostają słupy. W dalszej kolejności montuje się rygle, płatwie i usztywnienia dachowe oraz podkonstrukcję ścian, czyli komponenty mające wpływ na zwiększenie sztywności i stabilności całej konstrukcji hali. Wszystkie te elementy zostają połączone ze sobą za pomocą śrub, które w finalnej fazie są ostatecznie dokręcane.
Położenie dachu hali
Po zmontowaniu konstrukcji głównej hali ma miejsce kolejna faza realizacji projektu, czyli położenie warstw pokrycia dachu. Od funkcji oraz zadań przyszłej hali zależy, czy dach będzie miał postać izolowaną czy nieizolowaną.
Montaż obudowy hali
Podobnie rzecz będzie się miała w przypadku obudowy ścian. Jeśli warunki użytkowania hali będą wymagały użycia ocieplenia, wówczas konieczne będzie sięgnięcie po materiał osłonowy, na przykład płyty warstwowe lub inną formę izolacji. Jeśli nie, ściany obudowywane są blachą trapezową.
Pozostałe prace montażowe
Postawienie konstrukcji, choć zdecydowanie najbardziej widowiskowe, jest dopiero częścią prac związanych z montażem hali stalowej.
W tym momencie w hali brakuje nie tylko drzwi, bram, doków załadunkowych, okien czy świetlików kalenicowych, lecz także niezwykle istotnego elementu, który pomimo znacznych rozmiarów, pozostaje ukryty nieco w cieniu.
Mowa oczywiście o posadzce. To ona odpowiada za walory użytkowe hali. Posadzka musi być zarówno idealnie wypoziomowana, jak i niezwykle wytrzymała na obciążenia oraz odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Prace prowadzone wewnątrz hali
Montaż hali to nie zawsze prace, do prowadzenia których niezbędny jest ciężki sprzęt budowlany. Przykładem mogą być kwestie związane z tzw. obróbkami blacharskimi oraz podłączeniem i rozprowadzeniem instalacji wewnętrznych: elektrycznej, grzewczej, wodociągowej, chłodniczej czy wentylacyjnej.
Prace wykończeniowe
Jednym z ostatnich etapów budowy są prace wykończeniowe, takie jak malowanie wnętrza obiektu oraz zagospodarowanie terenu wokół hali – wykonanie parkingów, dróg wewnętrznych, ogrodzenia czy zieleni. To właśnie od tych detali będzie w dużej mierze zależał przyszły komfort użytkowania tego miejsca.
Montaż hal stalowych – o czym należy pamiętać?
Hale stalowe ze swej natury nie są obiektami skomplikowanymi technicznie. Z racji swojej wielkości wymagają jednak niezwykłej precyzji montażu oraz prac wykończeniowych.
Każde odstępstwo od zasad sztuki budowlanej generuje ryzyko wystąpienia problemów w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by powierzać to odpowiedzialne zadanie firmom mającym odpowiednią wiedzę oraz długoletnie doświadczenie.
Po drugie, ponieważ hale tworzone są z elementów charakteryzujących się sporymi gabarytami, prace montażowe powinny przebiegać w odpowiednich warunkach pogodowych, pod kierunkiem osób mających odpowiednie szkolenia i uprawnienia w zakresie bezpieczeństwa.
Interesuje Cię generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych? Chcesz przekonać się, jak w przypadku Ocmer wygląda budowa hali stalowej krok po kroku? Skontaktuj się z nami! Budowa hal stalowych to obszar, w którym specjalizujemy się od niemal 30 lat!
Warto przeczytać
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.
Fundamenty pod hale stalowe – jakie warunki muszą spełniać?
Fundamenty są odpowiedzialne za bezpiecznie przekazywanie obciążeń z konstrukcji na podłoże gruntowe. W przypadku błędnie zaprojektowanych fundamentów, powstałe pod wpływem tych obciążeń odkształcenia gruntu powodują nadmierne osiadanie budynku w ostateczności mogące doprowadzić do katastrofy budowlanej. Prawidłowe przygotowanie fundamentów stanowi zatem jeden z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie oraz trwałości konstrukcji. Co należy wziąć pod uwagę, przygotowując fundamenty pod hale stalowe?