Budowa hali na wynajem – case study z Komahold
Dzięki współpracy firmy Komahold ze spółką Ocmer w ciągu zaledwie kilku miesięcy powstał obiekt przeznaczony na długoterminowy wynajem dla zagranicznego kontrahenta. Wiązało się to z koniecznością zapewnienia najwyższej jakości wykonania oraz sprostania konkretnym wymaganiom przyszłych najemców. Jak poradził sobie z tym zadaniem inwestor, zachowując płynność finansową, oraz generalny wykonawca, zapewniając maksymalną efektywność podczas realizacji?
Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Firma Komahold, inwestująca w budowę i modernizację powierzchni magazynowych i obiektów produkcyjnych, postanowiła zrealizować w Kudowie-Zdroju uniwersalny kompleks przemysłowo-biurowy. Na generalnego wykonawcę wybrała firmę Ocmer, która koordynowała wszystkie etapy inwestycji aż po uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Inwestycja powstała w ciągu 7 miesięcy, tj. od 11 lipca 2016 do 31 stycznia 2017. Składa się z hali magazynowej o powierzchni 4154,04 m² oraz pomieszczenia biurowego o powierzchni 894,80 m² wraz z zagospodarowanym terenem (tereny utwardzone 4337 m², tereny zielone 4121 m²). Najemcą obiektu jest amerykańska firma Tridon.
Gwarancja jakości od zaufanego partnera
W 2016 roku spółka Komahold rozpoczęła współpracę z amerykańską firmą Tridon, która planowała rozszerzenie swojej działalności o rynek europejski. Dostępne wówczas na rynku nieruchomości nie spełniały ściśle sprecyzowanych wymagań amerykańskiego kontrahenta. Podjęto więc decyzję o współpracy w ramach modelu biznesowego, w którym to firma Komahold wykupiła grunt pod inwestycję i wybudowała dla firmy Tridon zakład produkcyjny, a następnie oddała go klientowi w długoletnią dzierżawę. Komahold z uwagi na doświadczenie w budowaniu i wynajmowaniu zakładów produkcyjno-magazynowych pomógł więc klientowi od A do Z, tworząc obiekt spełniający wymagania w zakresie magazynowania, produkcji i dystrybucji, przy możliwie jak najmniejszym ryzyku inwestycyjnym. Tym sposobem firma Tridon weszła na rynek europejski do gotowego, kompletnie wyposażonego zakładu produkcyjnego, co umożliwiło jej dynamiczny rozwój.
Niewątpliwie realizacja tak ważnej inwestycji wymagała współpracy z doświadczonym i zaufanym wykonawcą, którego usługi dawały gwarancję bezproblemowej współpracy. Etap wyboru miał więc decydujące znaczenie dla dalszego przebiegu inwestycji.
– Zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Ocmer, z którą od 2010 roku zrealizowaliśmy wspólnie wiele inwestycji na cele produkcyjne – mówi Krzysztof Wróbel, dyrektor zarządzający firmy Komahold. – Z doświadczenia wiedzieliśmy, że daje nam to gwarancję wysokiej jakości realizacji projektu, przyjaznej, partnerskiej atmosfery oraz uczciwych i przejrzystych zasad współpracy. Od razu zwróciliśmy się do Ocmera z prośbą o przygotowanie oferty na realizację inwestycji dla firmy Tridon.
Przejrzysta oferta i najwyższa jakość
Generalny wykonawca musiał zacząć od trójstronnych negocjacji z inwestorem oraz z przedstawicielami spółki Tridon i uzgodnienia koncepcji. Już na tym etapie ważne było także ustalenie, jaka technologia i park maszynowy musi zostać uwzględniony w obiekcie. Dzięki temu możliwe było dostarczenie wstępnych kosztorysów i wizualizacji, na bazie których powstał potem finalny projekt odpowiadający na wszystkie potrzeby klienta. Proces koncepcyjny, jak zawsze w takich przypadkach, był długotrwały, ale pozwolił dopracować każdy szczegół, aby w przyszłości firma Tridon mogła bez kłopotów eksploatować halę i w pełni realizować swoje zamierzenia inwestycyjne.
– Jesteśmy przede wszystkim rzetelni – potwierdza Robert Westland, CEO firmy Ocmer. – Nasi stali klienci wiedzą, że jesteśmy uczciwi, dlatego tak często do nas wracają. Nawet w tym momencie realizujemy duże inwestycje dla dwóch inwestorów, którym już budowaliśmy hale, a czterem kolejnym właśnie wyceniamy nowe projekty lub rozbudowy naszych obiektów.
Kluczem do kolejnej dobrej współpracy Komahold z Ocmerem była transparentność – przejrzystą formę współpracy doceniają obie strony!
– Firma Ocmer i jej ówczesny prezes Krzysztof Bednarek, który był zaangażowany w proces przygotowywania oferty, prezentował bardzo otwarte podejście – potwierdza Krzysztof Wróbel
z Komahold. – Dzięki temu, że wyceny były zawsze dopasowane do naszych potrzeb i możliwości, nie wymagały poświęcenia dużej ilości czasu na negocjacje. Doceniamy rzetelność i uczciwość biznesową firmy Ocmer i dlatego z zaufaniem wracamy do niej przy kolejnych inwestycjach.
– Naszym celem jest zagwarantowanie klientom dobrych jakościowo materiałów – deklaruje Adam Rolerad, dyrektor działu sprzedaży z firmy Ocmer. – Elementy konstrukcyjne nie tylko zamawiamy w wyspecjalizowanych wytwórniach, ale poddajemy je każdorazowo kontroli w certyfikowanej jednostce TÜV. Taką decyzję podjęliśmy kilka lat temu by zachowywać daleko idącą ostrożność. W przypadku aspektów wykończeniowych, ich ostateczny wybór należy do inwestorów. Staramy się profesjonalnie doradzać klientom, ale też zawsze szanujemy ich decyzje i wykorzystujemy materiały z takiego segmentu cenowego, na jaki inwestor może sobie pozwolić. Dbamy jednak o to, by zachować jakość zgodną z obowiązującymi normami.
Kompleksowa realizacja i partnerska współpraca
Inwestycja realizowana przez Ocmer dla firmy Komahold powstawała w trybie generalnego wykonawstwa. Firma Ocmer odpowiadała za wszystkie etapy powstawania inwestycji, począwszy od koncepcji oraz projektów wykonawczych, poprzez cały proces budowlany, łącznie z robotami ziemnymi i montażem instalacji, aż po oddanie obiektu do użytkowania. W trakcie prac harmonogram był oczywiście na bieżąco omawiany z inwestorem.
Taki model współpracy dobrze sprawdza się na rynku i jest chętnie wybierany przez inwestorów.
– Prace prowadzone w trybie generalnego wykonawstwa są nieco droższe, natomiast takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić cenny czas oraz uniknąć wielu potencjalnych problemów i trudności organizacyjnych – komentuje Krzysztof Wróbel z Komahold. – Pozostawaliśmy w stałym kontakcie z kierownikiem budowy oraz z kierownikiem robót, który był obecny na budowie codziennie, dzięki czemu nie mieliśmy żadnych problemów z bezpośrednią koordynacją prac. Uważam, że decyzja o współpracy z firmą Ocmer w trybie generalnego wykonawstwa była słuszna i będziemy rozważać podobny model również w przyszłości.
– Z firmą Komahold (a wcześniej Wemeco) zrealizowaliśmy już niejedną inwestycję – dodaje Artur Krupa, kierownik budowy w firmie Ocmer. – Inwestor wraz ze swoim inspektorem oraz klientem – w tym przypadku firmą Tridon – nadzorowali budowę i uczestniczyli w najważniejszych spotkaniach, aby być na bieżąco ze wszystkimi ustaleniami. Była to udana, partnerska relacja.
Powierzenie projektu firmie Ocmer w trybie generalnego wykonawstwa pozwoliło inwestorowi wyznaczyć do nadzoru tego przedsięwzięcia tylko dwuosobowy zespół, odpowiedzialny za negocjacje i działania administracyjne oraz nadzór nad inwestycją.
– Wszystkie prowadzone przez nas prace zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem – potwierdza Artur Krupa z firmy Ocmer.– Mimo że część z nich odbywała się w miesiącach zimowych, co w górskich terenach jest szczególnie dużym wyzwaniem, udało się przezwyciężyć trudności i zakończyć budowę w terminie.
Elastyczność i gotowość na wyzwania
Zdarza się, że trakcie realizacji projektu budowlanego konieczne jest podjęcie dodatkowych działań. W takim przypadku ważne, aby wykonawca wykazał się elastycznością i gotowością do szybkiego reagowania adekwatnie do sytuacji i zgodnie z oczekiwaniami klienta.
– Zawsze, gdy w trakcie trwania projektu pojawiała się jakakolwiek modyfikacja koncepcji, Ocmer stawał do rozmów i wychodził z propozycją rozwiązania, które okazywało się idealnie dostosowane do naszych wymagań – mówi Krzysztof Wróbel z Komahold. – Przykładem takiej sytuacji była konieczność zmiany projektu wynikająca z planów klienta o zainstalowaniu dodatkowego parku maszynowego w hali produkcyjnej. W odpowiedzi Ocmer pomógł w dostosowaniu obiektu pod te wymagania – zostały zaprojektowane bardzo wytrzymałe fundamenty pod maszyny, umożliwiające klientowi późniejszą realizację jego celów.
– Prace budowlane trwały kilka miesięcy i w tym czasie musieliśmy być przygotowani na różne niestandardowe sytuacje. Dzięki naszemu doświadczeniu mogliśmy przewidzieć część z nich i się na nie odpowiednio przygotować – uzupełnia Robert Westland z firmy Ocmer. – W tym przypadku jednym z takich kłopotów realizacyjnych była bliskość osiedla, dlatego mimo uzyskanego pozwolenia na budowę pojawiły się protesty ze strony mieszkańców. Jak zawsze w takich sytuacjach pomogliśmy inwestorowi i wykonywaliśmy prace w taki sposób, aby były jak najmniej uciążliwe dla najbliższego otoczenia. To dla nas naturalne by działać elastycznie i odpowiedzialnie, ze zrozumieniem i poszanowaniem zarówno partnerów, jak i otoczenia.
Nowoczesny wygląd, wygoda użytkowania i korzyści biznesowe
Efekt współpracy firmy Komahold i Ocmer w pełni zaspokoił potrzeby najemcy – firmy Tridon. Począwszy od lokalizacji obiektu, blisko drogi międzynarodowej numer 8 (co gwarantuje dogodny dojazd samochodów ciężarowych ), po jego funkcjonalność i nowoczesny wygląd.
– Projekt architektoniczny budynku przemysłowego oraz biurowego powstał w wyniku współpracy architektów z firmy Ocmer i Komahold – dodaje Piotr Czajkowski, architekt i kierownik działu przygotowania produkcji w firmie Ocmer. – Kompleks łączy w sobie przestrzeń biurową, socjalną, produkcyjną i logistyczną, co zapewnia bardzo dużą wygodę użytkowania. Do budowy wykorzystano dobrej jakości materiały oraz nowoczesne technologie. Daje to gwarancję solidności na kolejne lata. Zastosowane w obiektach materiały wykończeniowe korespondują ze sobą, dzięki czemu biurowiec i hala tworzą spójną, estetyczną całość.
Generalne wykonawstwo ze strony firmy Ocmer okazało się gwarancją jakości. Dzięki temu, że obiekt wykonany na zlecenie firmy Komahold ma uniwersalny charakter, może być wykorzystywany do każdego typu produkcji, a jego zaplecze biurowe spełnia najwyższe standardy i zapewnia komfortowe i nowoczesne warunki pracy. Wszystko to pozwoliło spełnić oczekiwania przyszłego najemcy zarówno pod względem budżetowym, jak i estetycznym oraz funkcjonalnym.
REALIZATORZY PROJEKTU
Firma Komahold, wywodząca się od spółki przemysłowej Wemeco Poland sp. z o.o., od 2002 r. inwestuje w budowę i modernizację powierzchni przemysłowych i obiektów produkcyjnych oraz zajmuje się ich długoterminowym wynajmem. Od 2017 r. w ramach grupy Komahold są także realizowane projekty deweloperskie – powstają m.in osiedla mieszkaniowe w Kudowie-Zdroju oraz luksusowy apartamentowiec w Polanicy-Zdroju.
Firma Ocmer, należąca do holenderskiej grupy Janssen de Jong, jest generalnym wykonawcą hal przemysłowych: stalowych i hybrydowych (stalowo-żelbetowych). Powstałe w 1994 r. łódzkie przedsiębiorstwo specjalizuje się w obiektach wielkopowierzchniowych o różnym charakterze – od hal magazynowych, produkcyjnych i logistycznych, przez sortownie owoców i warzyw, odpadów, po stacje kontroli pojazdów i hangary lotnicze. Oferta firmy obejmuje kompleksową obsługę całego procesu realizacji inwestycji, w tym projektowanie, budowę hali oraz wsparcie podczas eksploatacji.
WYZWANIA
- Stworzenie uniwersalnego kompleksu przemysłowo-biurowego spełniającego wymagania najemcy
- Budowa najwyższej jakości hali magazynowo-produkcyjnej
- Stworzenie przestrzeni biurowej zapewniającej komfortowe warunki pracy
WDROŻONE ROZWIĄZANIE
Współpraca w trybie generalnego wykonawstwa z firmą Ocmer
OSIĄGNIĘTE KORZYŚCI
- Najwyższa jakość realizacji projektu
- Zastosowanie elastycznych i skutecznych rozwiązań dostosowanych do sytuacji i potrzeb
- Oszczędność czasu i zasobów inwestora
- Spełnienie wszystkich wymagań najemcy budynku umożliwiających mu efektywne prowadzenie działalności biznesowej
Warto przeczytać
Konstrukcje hal przemysłowych – dostępne rozwiązania
Konstrukcje hal mogą być stalowe, żelbetowe, jak również drewniane. Hale murowane ze względu na wysokie koszty pracy, jej spory nakład oraz samą technologię są obecnie wykonywane coraz rzadziej. Z kolei hale drewniane przy dużych rozpiętościach stają się dość kosztowne i zwykle wybierane są z przeznaczeniem na baseny lub gdy projekt jasno określa estetykę wykonania obiektu. W wyniku tego w zakresie konstrukcji hal przemysłowych najpowszechniejsze są prefabrykowane hale żelbetowe i stalowe. Niemałą popularnością cieszą się również konstrukcje hybrydowe (zwykle stalowo-żelbetowe).
Okno czy świetlik dachowy – jak doświetlić halę przemysłową?
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy w halach przemysłowych wprowadza się do wnętrza budynku naturalne światło. Naturalne światło w znacznej mierze wpływa na komfort oraz zdrowie pracowników. Sztuczne oświetlenie, nawet najnowsze wpływa na zmęczenie oczu w przeciwieństwie do światła naturalnego. Ponadto badania wskazują, że światło może wpływać również na samopoczucie psychiczne załogi.
Fundamenty pod hale stalowe – jakie warunki muszą spełniać?
Fundamenty są odpowiedzialne za bezpiecznie przekazywanie obciążeń z konstrukcji na podłoże gruntowe. W przypadku błędnie zaprojektowanych fundamentów, powstałe pod wpływem tych obciążeń odkształcenia gruntu powodują nadmierne osiadanie budynku w ostateczności mogące doprowadzić do katastrofy budowlanej. Prawidłowe przygotowanie fundamentów stanowi zatem jeden z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie oraz trwałości konstrukcji. Co należy wziąć pod uwagę, przygotowując fundamenty pod hale stalowe?